Falszywe alerty RCB

Zakaz przebywania w trzech powiatach? Alert RCB. „Dezinformacja o rzekomym ataku Polski na Ukrainę”

Rządowe Centrum Bezpieczeństwo poinformowało, że dokument o czasowym zakazie przebywania w trzech powiatach w pobliżu granicy z Ukrainą jest fałszywy. Jak wskazano, jest to rosyjska dezinformacja, która ma na celu wyłącznie wywołanie chaosu i powielanie propagandowego przekazu o rzekomym ataku Polski na Ukrainę.
Sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn

Do sieci trafił skan dokumentu, który miał zostać podpisany przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla. Jest on fałszywy i został sfabrykowany – wskazuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W piśmie znalazły się informacje o rzekomych ograniczeniach w dostępie do granicy z Ukrainą.

Alert RCB. „Kampania dezinformacyjna dotycząca rzekomego ataku Polski na Ukrainę”

„Fałszywy dokument marszałka województwa podkarpackiego elementem rosyjskiej operacji dezinformacyjnej” – czytamy na grafice we wpisie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. „W kolejnym etapie zidentyfikowanej operacji dezinformacyjnej przeciwko Polsce, rosyjskie służby specjalne posługują się fałszywym pismem marszałka województwa podkarpackiego, które informuje o rzekomym ograniczeniu dostępu do granicy polsko-ukraińskiej” – napisał w mediach społecznościowych sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn.

Jak tłumaczył, w piśmie sfabrykowanym przez rosyjski wywiad zamieszczono fałszywe wskazania, że MSWiA wprowadziło ograniczenia w dostępie do granicy z uwagi na potrzeby wojska polskiego, armii sojuszniczych oraz NATO. „Treść pisma sugeruje wprowadzenie specjalnych ułatwień w przekraczaniu granicy polsko-ukraińskiej dla Wojska Polskiego z uwagi na 'międzynarodowe zobowiązania RP'” – czytamy.

Pismo to wpisuje się w dezinformację szerzoną przez rosyjską propagandę na temat rzekomego ataku Polski na zachodnią Ukrainę. „Sfałszowane pismo jest promowane na kanałach propagandowych kontrolowanych przez rosyjskie służby specjalne i stanowi element szerszej operacji dezinformacyjnej przeciwko Polsce” – wytłumaczył Żaryn.

W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalne ostrzeżenie przed dezinformacją. Poinformowano, że tego typu działania nie są planowane przez polskie władze, a informacje o ograniczeniach to zwyczajne kłamstwo.

Content retrieved from: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,29803278,zakaz-przebywania-w-trzech-powiatach-rcb-ze-specjalnym-alertem.html.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz