NOWY PREZYDENT TURCJI

Turcja. Kandydat opozycji zabiera głos: To jedne z najmniej uczciwych wyborów ostatnich lat

Kandydat opozycji Kemal Kilicdaroglu, który przegrał wybory prezydenckie w Turcji, zapowiada, że to nie koniec jego walki o demokrację, i apeluje do swoich zwolenników, aby także się nie poddawali.

– To były jedne z najmniej uczciwych wyborów ostatnich lat – powiedział Kemal Kilicdaroglu w Ankarze. Dodał, że minione wybory „pokazały, że ludzie chcą zmiany autorytarnych rządów”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował Recepowi Erdoganowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Turcji. „Mamy nadzieję na rozwój naszej współpracy na rzecz bezpieczeństwa i stabilności Europy oraz dalsze wzmacnianie strategicznego partnerstwa z korzyścią dla naszych krajów.” – napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

Według szefa Najwyższej Rady Wyborczej Turcji Recep Tayyip Erdogan wygrał drugą turę wyborów prezydenckich i ponownie został wybrany na prezydenta kraju. „Nawet jeśli wszystkie głosy nie zostały jeszcze wprowadzone do systemu, wyniki się nie zmienią” – powiedział przewodniczący rady Ahmet Yener. Na Erdogana głos oddało 52,14 procent wyborców.

Erdogan „nowym” prezydentem Turcji. Gratulacje płyną z całego świata

Prezydent Turcji Recep Erdogan ogłosił w Stambule swoje zwycięstwo w drugiej turze wyborów jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnego wyniku przez Radę Wyborczą.
Urzędującemu prezydentowi złożył także gratulacje emir Kataru, szejk Tamim bin Hamad Al Thani.

Do grona składających gratulacje dołączył również prezydent Francji Emmanuel Macron. „Francja i Turcja wspólnie stoją przed ogromnymi wyzwaniami. Powrót pokoju do Europy, przyszłość naszego Sojuszu Euroatlantyckiego, Morze Śródziemne. Wraz z prezydentem Erdoganem, któremu gratuluję reelekcji, będziemy nadal iść naprzód” – napisał na Twitterze.

Według doniesień Kremla prezydent Rosji Władimir Putin także pogratulował Recepowi Tayyipowi Erdoganowi reelekcji. „Zwycięstwo wyborcze było naturalnym rezultatem waszej bezinteresowności praca jako głowa Republiki Turcji, wyraźne dowody poparcie narodu tureckiego dla waszych wysiłków na rzecz wzmocnienia suwerenności państwowej i prowadzenia niezależnej polityki zagranicznej” – napisał w liście Putin. Warto dodać, że Turcja jest neutralna w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę, w przeciwieństwie do innych członków NATO.

Wybory prezydenckie w Turcji

W Turcji zakończyła się II tura wyborów prezydenckich. O godzinie 16 polskiego czasu zamknięto lokale wyborcze. Uprawnionych do głosowania było ponad 64 mln obywateli Turcji. W pierwszej turze frekwencja wyborcza wyniosła 88,9 proc. Według agencji Reutera w niektórych lokalach wyborczych podczas drugiej tury przyszło mniej wyborców niż przed dwoma tygodniami. Podczas I tury wyborów, która odbyła się 14 maja, Recep Tayyip Erdogan, rządzący od 20 lat, uzyskał 49,52 proc. głosów, a kandydat opozycji – 44,88 proc.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz