Bulwersujące słowa Łukaszenki.

Bulwersujące słowa Łukaszenki. „To nasz jedyny błąd”

Transformacja białoruskiego dyktatora w marionetkę Putina zmierza ku końcowi. Aleksander Łukaszenko stwierdził, że „jedynym błędem” Rosji i Białorusi było to, że „nie rozwiązaliśmy tej kwestii w latach 2014-2015, kiedy Ukraina nie miała armii i nie była przygotowana”.

Komentarze Łukaszenki, które według Mińska zostały wygłoszone w czwartek podczas spotkania z szefami agencji bezpieczeństwa Wspólnoty Niepodległych Państw, składającej się z byłych krajów radzieckich, wskazują, że białoruski dyktator w pełni zaakceptował swoją transformację w marionetkę prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Widzieliśmy, że to nadchodzi”

Łukaszenko przez prawie trzy dekady sprawowania władzy nawiązał niełatwą relację z Putinem opartą zarówno na miłości, jak i nienawiści.

Jednak po tym, jak Kreml pomógł Łukaszence odeprzeć masowe protesty uliczne po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 r., białoruski dyktator całkowicie postawił w swoich politycznych wyborach na Putina.

Pomógł Moskwie w przeprowadzeniu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. i zgodził się na umieszczenie rosyjskiej broni jądrowej na terytorium swojego kraju.

Łukaszenko, odnosząc się do rosyjskiej inwazji, stwierdził w Mińsku: „widzieliśmy, że to nadchodzi”. Kontynuował, mówiąc, że gdyby wojna nie rozpoczęła się w zeszłym roku, „zaczęłaby się jutro, jednak na gorszych warunkach dla Rosji i Białorusi”.

Białoruski dyktator stwierdził wprost:

Jedynym błędem, jaki popełniliśmy, jest prawdopodobnie to, że nie rozwiązaliśmy tej kwestii w latach 2014-2015, kiedy Ukraina nie miała armii. Chcieliśmy rozstrzygnąć to pokojowo. Oni jednak wykorzystali ten czas na przygotowanie sił zbrojnych do walki.

Content retrieved from: https://wiadomosci.onet.pl/politico/lukaszenko-jedynym-bledem-bylo-to-ze-nie-wykonczylismy-ukrainy-w-2014-r/sxht1tv.

Please follow and like us: