Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego w sobotę rano znaleziono szczątki balona

Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego w sobotę rano znaleziono szczątki balona. Informację potwierdził ppłk. Jacek Goryszewski, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Odkrycia dokonał cywil, a szczątki obiektu przekazano do dalszych badań.

– Potwierdzam, że obiekt znaleziono w sobotę nad ranem w polu kukurydzy, 4 kilometry od Białej Piskiej – powiedział ppłk. Jacek Goryszewski. Po sygnale od osoby, która znalazła balon, sprawę przejęło wojsko i miejscowa policja. Prawdopodobnie jest to balon meteorologiczny, ale ostatecznie dowiodą temu dodatkowe badania.

Ppłk. Goryszewski doprecyzował, że sprawa nie jest związana z poszukiwaniem obiektu, który kilka tygodni temu wszedł w polską przestrzeń powietrzną z terenu Białorusi. Jak zaznaczył, urządzenia radiolokacyjne nie stwierdziły żadnych naruszeń przestrzeni powietrznej w tym dniu. O tym, że na Mazurach mógł spaść kilka dni temu obiekt nieznanego pochodzenia, informowali dziennikarze Radia ZET i RadiaZET.pl – Mariusz Gierszewski i Radosław Gruca.

Incydenty na polskim niebie

W ostatnich miesiącach na polskim niebie doszło do kilku groźnych incydentów. Najpoważniejszy z nich dotyczy rosyjskiej rakiety, która 16 grudnia ubiegłego roku weszła w polską przestrzeń powietrzną. Ostatecznie rozbiła się pod Bydgoszczą, co odkryto dopiero pod koniec kwietnia. Szczątki pocisku odkryła przypadkowa osoba.

Wojsko zaprzecza, że o sprawie nie informowała najważniejsze osoby w państwie. Z kolei według resortu obrony wojsko zaniechało poszukiwań obiektu.

Z kolei 13 maja wojsko poinformowało o niezidentyfikowanym obiekcie, który miał wejść w polską przestrzeń powietrzną z terenu Białorusi. Wojsko i inne służby wciąż prowadzą poszukiwania w tej sprawie w północnej Polsce.

Please follow and like us: