INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ

Sukcesy ukraińskiej ofensywy na południu. „Zniszczyliśmy cztery roty” [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 475. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W wyniku działań ukraińskich wojskowych na tawrijskim odcinku frontu w ciągu ostatniej doby zginęło lub zostało rannych „niemal cztery roty” rosyjskich żołnierzy — przekazał na Telegramie generał brygady, dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk „Tawria” Ołeksandr Tarnawski. Tymczasem w nocy rosyjskie pociski uderzyły m.in. w pięciopiętrowy budynek mieszkalny w Krzywym Rogu. Trwa akcja ratunkowa. Jak przekazał mer miasta, ofiary są w bardzo ciężkim stanie, a pod gruzami prawdopodobnie znajdują się ludzie. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.
Nocny atak Rosji. Dramat w Krzywym Rogu, ludzie pod gruzami

Nocny atak Rosji. Dramat w Krzywym Rogu, ludzie pod gruzami

Rosyjscy najeźdźcy trafili precyzyjnym pociskiem w dom w Krzywym Rogu, są ofiary. Prawdopodobnie pod gruzami wciąż są ludzie, poinformował na Telegramie Ołeksandr Wiłkuł, szef administracji wojskowej w Krzywym Rogu. Na terenie całej Ukrainy w nocy obowiązywał alarm przeciwlotniczy. Władze Kijowa poinformowały, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nadlatujące nad stolicę pociski.
"Całkowita katastrofa" rosyjskiego kontrataku. Kolejny sukces Ukraińców [RELACJA NA ŻYWO]

„Całkowita katastrofa” rosyjskiego kontrataku. Kolejny sukces Ukraińców [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 474. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosyjska 127. Dywizja Strzelców Zmotoryzowanych przeprowadziła kontratak w regionie osady Wełki Nowosiłki w obwodzie donieckim, który — zdaniem źródeł ukraińskich — zakończył się „całkowitą katastrofą i doprowadził do odzyskania przez Ukraińców wsi Staromajorskie” — przekazał analityk OSINT Artur Micek. Tymczasem zdaniem ukraińskiego wywiadu Rosja przygotowuje katastrofę w zakładach chemicznych Tytan Krymski w Armiańsku na Krymie. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo.
Andrzej Duda o zakończeniu wojny. "Dziś to dla nas podstawowe wyzwanie"

Andrzej Duda o zakończeniu wojny. „Dziś to dla nas podstawowe wyzwanie”

— Zwycięstwem w tej wojnie będzie wyparcie sił rosyjskich ze wszystkich ziem należących według prawa międzynarodowego do Ukrainy — powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie szczytu Trójkąta Weimarskiego w Paryżu, dodając, że w jego opinii w taki sposób powinna zakończyć się wojna.
"Kierownictwo rosyjskiego MON kompromituje naszą armię na każdym kroku". Grupa Wagnera na otwartej wojnie z rosyjskim wojskiem

„Kierownictwo rosyjskiego MON kompromituje naszą armię na każdym kroku”. Grupa Wagnera na otwartej wojnie z rosyjskim wojskiem

No i mamy zwrot w konfrontacji między kierownictwem rosyjskiej armii a Jewgienijem Prigożynem, szefem Grupy Wagnera. W weekend na stronie internetowej MON pojawił się kolejny rozkaz min. Siergieja Szojgu odczytany przez wicemin. Nikołaja Pankowa. Zgodnie z tym rozporządzeniem wszystkie formacje ochotnicze w ramach rosyjskiego zgrupowania wojsk w Ukrainie są zobowiązane do podpisania umów z MON do 1 lipca. Według autorów dokument powinno to nadać formacjom ochotniczym niezbędny status prawny i stworzyć „jednolite podejście do organizacji kompleksowego wsparcia i wykonywania przez nie zadań”.
Rosyjscy żołnierze próbowali uciec. Wtedy pojawił się oddział zaporowy

Rosyjscy żołnierze próbowali uciec. Wtedy pojawił się oddział zaporowy

W mediach społecznościowych pojawiło się szokujące nagranie, przedstawiające, jak rosyjska armia rozprawia się z wycofującymi się żołnierzami. Film zarejestrowany przez ukraińskiego drona pokazuje moment, w którym grupa uciekających wojskowych natrafia na oddział zaporowy. Błyskawicznie otwarto w ich kierunku ogień.
Ukraina postępuje z kontrofensywą, a Kremlowi brakuje żołnierzy. Tak desperacko stara się pozyskać rekrutów

Ukraina postępuje z kontrofensywą, a Kremlowi brakuje żołnierzy. Tak desperacko stara się pozyskać rekrutów

Pamiętając niezadowolenie społeczne wywołane „częściową” mobilizacją, Kreml postanowił zmienić taktykę i dobrowolnie zachęcić nowych rekrutów do wstępowania w szeregi armii. Chociaż w kampanii odwołuje się do najbardziej wrażliwych argumentów, nie przynosi ona zadowalających skutków, co oznacza, że prezydent Rosji może znaleźć się pod ścianą.
Rosyjski politolog: "obserwujemy już pierwsze oznaki rozpadu na Kremlu" [WYWIAD]

Rosyjski politolog: „obserwujemy już pierwsze oznaki rozpadu na Kremlu” [WYWIAD]

Otwarty konflikt Jewgienija Prigożyna z Ministerstwem Obrony Rosji i Ramzanem Kadyrowem już teraz kształtuje kontury powojennej Rosji — a te malują się w ciemnych barwach. Zdaniem rosyjskiego politologa Dmitrija Orieszkina widać już pierwsze oznaki zaniku rosyjskiej państwowości — a to dopiero początek.
Macron "przeprosił" Polskę. Ale ma w tym zupełnie inny cel [ANALIZA]

Macron „przeprosił” Polskę. Ale ma w tym zupełnie inny cel [ANALIZA]

Na początku czerwca na forum w Bratysławie Emmanuel Macron zwrócił się do państw Europy Środkowej, przyznając, że Europa Zachodnia powinna była słuchać ich głosu w sprawie Rosji. Francuski prezydent zadeklarował dalsze wsparcie dla Ukrainy i stwierdził, że powinna ona otrzymać gwarancje bezpieczeństwa. Macron nieprzypadkowo zwrócił się do państw naszego regionu, ale jego plan jest znacznie szerszy – i wcale nie zwiastuje zmiany, jakiej oczekiwałyby polskie władze i komentatorzy.
Chcą zerwania sojuszu z Rosją i Putinem. Powstała specjalna petycja

Chcą zerwania sojuszu z Rosją i Putinem. Powstała specjalna petycja

Obywatele Kazachstanu, który nadal jest jednym z bliskich sojuszników Rosji, chcą odciąć się od wszelkich wpływów państwa rządzonego przez Władimira Putina. Z tego powodu uruchomili specjalną petycję, której celem jest wyjście ich państwa z Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) oraz Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB). Do tej pory podpisało ją ponad 63 tys. osób.
"Raport o inwazji". Dramatyczny ruch Rosjan

„Raport o inwazji”. Dramatyczny ruch Rosjan

Rosjanie, wysadzając tamę w Nowej Kachowce, chcieli spowolnić ukraińską kontrofensywę i przerzucić część swoich wojsk na inny odcinek. W wyniku zniszczenia zapory woda zalewa coraz większe treny, zmuszając mieszkańców części obwodu chersońskiego do ewakuacji.
"Звіт про вторгнення". Драматичний крок росіян

„Звіт про вторгнення”. Драматичний крок росіян

Підривом дамби в Новій Каховці росіяни хотіли сповільнити український контрнаступ і передислокувати частину своїх військ на інший напрямок. Внаслідок руйнування дамби вода затоплювала все більшу територію, змушуючи мешканців частини Херсонської області евакуюватися.
Rośnie presja na Niemcy. Ukraińcy wskazują, czego potrzebują najbardziej

Rośnie presja na Niemcy. Ukraińcy wskazują, czego potrzebują najbardziej

Wraz z rozpoczęciem kontrofensywy pojawiają się apele o silniejsze wsparcie Ukrainy ze strony Niemiec. — Każdy Leopard 2 jest dosłownie na wagę złota dla decydującej ofensywy — powiedział dziennikowi „Tagesspiegel” wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk. Jego zdaniem Bundeswehra byłaby w stanie dostarczyć więcej niż 18 już przekazanych czołgów tego typu.
Rosyjski oficer pieszo uciekł z kraju. Ujawnił, co dzieje się w wojsku

Rosyjski oficer pieszo uciekł z kraju. Ujawnił, co dzieje się w wojsku

Rosyjski porucznik i pilot myśliwca Dmitrij Miszow odmówił udziału w walkach przeciwko Ukrainie. 26-latek pieszo uciekł z kraju, wyposażony jedynie w mały plecak. Dotarł na teren Litwy, której władze poprosił o azyl polityczny. W rozmowie z brytyjskim portalem bbc.com opowiedział o tym, jak od środka wygląda sytuacja w armii rosyjskiej. Przyznał otwarcie, że wojsko ponosi ciężkie straty, a żołnierze mają bardzo niskie morale.
Kijów znalazł słaby punkt rosyjskiej obrony. "Bardzo dotkliwe straty"

Kijów znalazł słaby punkt rosyjskiej obrony. „Bardzo dotkliwe straty”

Walczący po obu stronach frontu twierdzą zgodnie — ukraińska kontrofensywa jest w toku. Chociaż rosyjskie media ochoczo nagłaśniają niepowodzenia Kijowa i pokazują straty jego sprzętu, zniszczenia po stronie Kremla są porównywalne, a będą znacznie większe. Zdaniem doradcy ukraińskiego ministra obrony Kijowowi udało się bowiem znaleźć słaby punkt rosyjskich sił.
Pierwsze sukcesy ukraińskiej kontrofensywy. Kijów stosuje strategię, której boi się Kreml

Pierwsze sukcesy ukraińskiej kontrofensywy. Kijów stosuje strategię, której boi się Kreml

Wojska Kijowa kontynuują natarcie na różnych odcinkach frontu. Chociaż sztab generalny przyznaje się do pierwszych błędów w kontrofensywie, Siły Zbrojne Ukrainy prą naprzód. Stosują przy tym taktykę, która sprawdziła się już w zeszłym roku i która pozwoliła im odnieść znaczący sukces nad rosyjskimi wojskami.
Kolejne sukcesy kontrofensywy. Tu znów powiewa flaga Ukrainy

Kolejne sukcesy kontrofensywy. Tu znów powiewa flaga Ukrainy

Wojska ukraińskie wyzwoliły miejscowość Storożewe w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – potwierdziła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar w poniedziałek rano. Jak podaje amerykański Instytut Studiów nad Wojną na podstawie dostępnych źródeł, siły ukraińskie wyzwoliły w ostatnich dniach kilka miejscowości w rejonie Bachmutu. Oprócz Storożewe są to Makariwka, Neskuczne, Błahodatne i Nowodariwka.
Amerykański generał o kontrofensywie Ukrainy. "To będzie decydującym momentem"

Amerykański generał o kontrofensywie Ukrainy. „To będzie decydującym momentem”

Istnieje duża różnica między rozpoczęciem ofensywy a głównym atakiem lub głównym wysiłkiem operacji. Ofensywa wyraźnie się rozpoczęła, ale nie główny atak — ocenia gen. Ben Hodges, były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie.
Poprzednim takim wydarzeniem była awaria w Czarnobylu. Oto skutki wysadzenia zapory

Poprzednim takim wydarzeniem była awaria w Czarnobylu. Oto skutki wysadzenia zapory

Nieprzyjemny zapach rzecznego mułu czuć na całej długości Dniepru. Po wysadzeniu w powietrze zapory w Nowej Kachowce w Ukrainie południe kraju zmieniło się nie do poznania. Tysiące śniętych ryb, puste zbiorniki, wyschłe koryta mniejszych rzek i kanałów, brak wody pitnej w niektórych miastach – to tylko jedne z konsekwencji. Przejechaliśmy prawie 700 km z Chersonia, przez Krzywy Róg oraz Nikopol, aż do Zaporoża i sprawdziliśmy, jak wygląda krajobraz Ukrainy zaledwie kilka dni po jednej z największych katastrof inżynieryjnych w najnowszej historii Europy. Poprzednim takim wydarzeniem w naszej części świata była awaria w Czarnobylu. Skutki tego, co stało się w Nowej Kachowce, są widoczne gołym okiem. A to niestety może być dopiero początek kryzysu.
Wiadomości Świat
1 dzień temu

 

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. To zobaczyli, gdy woda opadła

 

Wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. To zobaczyli, gdy woda opadła

W wyniku spadku poziomu wody w Zbiorniku Kachowskim zostały odsłonięte ludzkie czaszki. Są to prawdopodobnie szczątki niemieckich żołnierzy jeszcze z czasów II wojny światowej, na co wskazuje hełm na jednej z nich. W sieci pojawiło się nagranie szokującego znaleziska.

 

Please follow and like us: