Drony nad Polska!!

Incydent w powietrzu. Piloci samolotu LOT zgłosili „obecność drona”

W sobotę piloci samolotu piloci samolotu LOT „zgłosili obecność drona w przestrzeni powietrznej”. PAŻP od razu uruchomiła odpowiednie procedury, zgłaszając zdarzenie do organów ścigania. We wspólnym oświadczeniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), Polskich Portów Lotniczych (PPL) oraz LOT potwierdziły zdarzenie.

Incydent w powietrzu. Piloci samolotu LOT zgłosili "obecność drona" V. Ben / Shutterstock

Samolot LOT (zdjęcie ilustracyjne)

Jak czytamy w komunikacie, do incydentu doszło poza terenem Lotniska Chopina (ok. 40 km od Lotniska Chopina, poza jego terytorium).

 

Organizacje podały, że „agencja zgłosi także zdarzenie do PKBWL oraz ULC”. „PAŻP oraz PPL ściśle współpracują w ramach przeciwdziałania podobnego rodzaju incydentom” — dodano.

Poprzedni incydent

Niecałe dwa tygodnie temu, bo 15 maja, doszło do niebezpiecznego incydentu, także z udziałem drona. Przeleciał on blisko samolotu w czasie podchodzenia do lądowania na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach — informowało wtedy RMF FM. Zdarzenie zgłosiła załoga samolotu linii Wizz Air, lecącego z holenderskiego Eindhoven.

Z kolei dzień wcześniej, bo 14 maja, dron wielkości szybowca minął się w sobotę po południu o około 30 metrów z samolotem lądującym na warszawskim lotnisku Chopina — informował portal tvn24.pl, powołując się na nagranie z wieży kontrolnej. Sprawę bada komisja badania zdarzeń lotniczych PLL LOT.

Z nagrania, do którego dotarł portal, wynika, że pilot samolotu lecącego z Poznania przekazał kontrolerowi lotu, że dron żółtego koloru przeleciał w odległości 100 stóp (ok. 30 m) nad samolotem. Dron miał lecieć w kierunku samolotu od strony lotniska.

Maszynę zaobserwował również pilot samolotu lecącego na lotnisko Chopina z Wrocławia. Jak przekazał, dron był „wielkości szybowca” i poruszał się na wysokości 1800-2000 stóp (ok. 550-600 m).

Źródło: pansa.pl, Onet

Content retrieved from: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/incydent-w-powietrzu-piloci-samolotu-lot-zglosili-obecnosc-drona/ljybwzl?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=undefined&utm_v=2.

Please follow and like us:

Dodaj komentarz