UWAGA NA SMS OD 'BLIK’

Rodzaj: SMS phishing
Zagrożenie: Kradzież pieniędzy/danych
Użyte marki: BLIK

Złodzieje podszywają się pod BLIK-a! Wysyłają fałszywe SMS-y informujące o tym, że ktoś wysłał nam przelew na 300 zł. Aby odebrać pieniądze, trzeba kliknąć w link:

 

Jak widzicie, oszuści wysyłają SMS-y z idealnie podrobionej nazwy nadawcy, a to może spowodować, że więcej niż zazwyczaj osób potraktuje taką wiadomość jako prawdziwą. I da się okraść. Bo wciąż niewielu wie, że każdy może wysłać SMS z dowolnej nazwy.

Co kryje się pod linkiem? Oczywiście, że wyłudzające dane fałszywa bramka płatności. Oto o co prosi (przykładowa ścieżka dla jednego z banków):

Kto zauważył, że z 300 w SMS zrobiło się 500 na stronie bramki płatności? 🙂

Kliknąłem w linka, czy mnie zhackowali?

Nie. Samo kliknięcie nie stanowi w tym przypadku żadnego zagrożenia. Dopiero podanie danych na fałszywej stronie oznacza kłopoty. Jeśli to zrobiłeś, natychmiast zadzwoń do swojego banku.

Wysłaliśmy CyberAlert w tej sprawie

Ze względu na popularność BLIK-a i doskonale podrobioną nazwę nadawcy, podjęliśmy decyzję o wysłaniu ostrzeżenia do użytkowników naszej darmowej aplikacji mobilnej CyberAlerty oraz do subkrybentów naszego darmowego newslettera CyberAlerty, gdzie regularnie przesyłamy ostrzeżenia o istotnych atakach dotyczących Polaków.

ZRODŁO : https://niebezpiecznik.pl/post/historia-kamila-ktorego-okradziono-na-blik-a/

Please follow and like us:

Dodaj komentarz