Ukraina wojna

Ukraina leży w Europie Wschodniej. Od zachodu graniczy z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią, od wschodu z Rosją, a od północy z Białorusią. Stolicą Ukrainy jest Kijów.

Całkowita powierzchnia Ukrainy to 603,6 tys. kilometrów kwadratowych. Kraj liczy niecałe 43 mln obywateli, a PKB per capita wynosi około 2,5 tys. USD. Większość stanowią Ukraińcy (78 proc.), a drugą grupą narodowościową są Rosjanie (17 proc.). Na Ukrainie mieszka też mniejszość białoruska, mołdawska, tatarska, bułgarska, polska, węgierska i żydowska.

Ukraiński jest językiem urzędowym od 1991 roku, kiedy to Ukraina ogłosiła niepodległość po upadku ZSRR. Jednak ukraińskim posługuje się tylko dwie trzecie społeczeństwa. Powszechnie używany jest na zachodzie kraju, a im bliżej Rosji tym rośnie popularność języka rosyjskiego.

Waluta na Ukrainie

Od 1996 roku oficjalną walutą na Ukrainie jest hrywna. Wcześniej, przez kilka lat, w obiegu był karbowaniec; również w ten sposób mówiono na ruble. Po wybuchu konfliktu w Donbasie kurs hrywny waha się między 10 a 20 gr. za 1 hrywnę. Przed wybuchem wojny na wschodzie Ukrainy kurs za 1 hrywnę wynosił na przestrzeni 10 lat między 40 a nawet 76 gr.

Konflikt na wschodzie Ukrainy

Konflikt na wschodzie Ukrainy wybuchł na początku 2014 roku, po zakończeniu kijowskiego Majdanu i ucieczce z kraju prezydenta Wiktora Janukowycza. Na Krym i do Donbasu weszli rosyjscy żołnierze, czemu zaprzeczała Moskwa. Wtedy też prezydent Rosji Władimir Putin stwierdził, że na Krymie zorganizowali się sami mieszkańcy a „takie mundury można kupić w każdym sklepie”. Następnie na Krymie zorganizowano referendum, w którym zdecydowano o odłączeniu półwyspu od Ukrainy.

Następnie na wschodzie Ukrainy doszło do wystąpień przeciwko rządowi w Kijowie, przeprowadzenia nieuznawanych przez władze referendów i ustanowieniem separatystycznych rządów. W odpowiedzi Kijów zdecydował się na rozpoczęcie działań przeciwko separatystom.

Co z F-16 dla Ukrainy? "To już teraz jest oczywiste" [RELACJA NA ŻYWO]

Content retrieved from: https://wiadomosci.onet.pl/ukraina.

Please follow and like us: