Potężny front burzowy kształtuje się na zachodzie Polski. Nawałnica przeszła przez Jelenią Górę, Legnicę, Bolesławiec, Wałbrzych i Wrocław. Woda zalała ulice, a w niektórych miejscach spadł grad. Szczególnie intensywne opady nastąpiły w Jeleniej Górze. Miasto zostało dosłownie zbombardowane kulkami lodu wielkości kasztanów. W Rzeczycy po uderzeniu pioruna zapalił się dom. Specjaliści ostrzegają przed powodziami błyskawicznymi, spowodowanymi przez burze.
Jak poinformował jeleniogórski portal 24jgora.pl zgodnie z przewidywaniami synoptyków do załamania pogody doszło tuż po południu 21 czerwca. Ulewny deszcz i opady gradu spowodowały wiele szkód. Strażacy wyjeżdżali do wezwań związanych m.in. z zalaniami czy podtopieniami. Przez opady gradu uszkodzone zostały samochody zaparkowane m.in. przy ul. Kiepury. Zalane zostały ulice i posesje.
Nawałnica nad Dolnym Śląskiem
Wysokie temperatury doprowadziły do niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych m.in. w Holandii, Belgii i Niemczech. We Francji tornado zerwało dach wieży kościelnej w Saint-Nicolas-de-Bourgueil.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już od kilku dni ostrzega przed upałami i burzami z gradem. Front burzowy dotarł nad zachodnią Polskę, a szczególnie intensywna nawałnica nawiedziła Jelenią Górę.
Do sieci trafiły nagrania, na których widać jak miasto dosłownie zalane jest strugami wody. Nastąpiło też gwałtowne gradobicie, które zaczęło się jeszcze przy świecącym słońcu. Mimo, że sytuacja wyglądała bardzo groźnie, nikt nie odniósł obrażeń. Ulice mimo ulewy są przejezdne, choć doszło do utrudnień w kilku miejscach.
W całym województwie dolnośląskim straż pożarna interweniowała ponad 50 razy. Jak doniósł RMF24 W Rzeczycy koło Polkowic od uderzenia pioruna zapalił się budynek gospodarczy. Ogień przeniósł się na budynek mieszkalny. Mieszkańcom nic się nie stało.
Powodzie błyskawiczne
IMGW ostrzega, że burz będzie przybywać. Będą im towarzyszyć intensywne opady deszczu do 40 mm, a punktowo nawet 50 mm. Stanowi to ponad miesięczną normę opadu dla zachodnich województw. W nocy z poniedziałku na wtorek burze z zachodu Polski przemieszczą się nieco na wschód obejmując swym zasięgiem m.in. Wielkopolskę, Opolszczyznę i Górny Śląsk.
W rozmowie z Onet.pl Piotr Żurowski, prognosta i rzecznik prasowy Polskich Łowców Burz ostrzegł, że burze w trakcie letnich upałów częściej powodują tzw. powodzie błyskawiczne niż trąby powietrzne. Powódź błyskawiczna ma miejsce, gdy ziemia zostaje nasycona wodą, która zgromadziła się tak szybko, że nie może być wchłonięta.
Synoptyk dodał jednak, że letnia burza z wirującym prądem wewnątrz (tzw. superkomórka burzowa) jest groźna, nawet kiedy nie generuje tornada. Zwykle przynosi ze sobą nadmierne opady deszczu oraz opady bardzo dużego gradu i silne porywy wiatru, co może powodować zniszczenia.