Uważaj na te 7 oszustw na Facebooku
Udostępnij teraz w social media:
W przeciwieństwie do spamu e-mail z późnych lat 90. i wczesnych 2000, oszustwa Facebooka mogą być trudniejsze do wykrycia. Ukrywają się na widoku i przetwarzają stare taktyki, polując na niektórych z najbardziej ufnych członków społeczeństwa.
Nie pozwól sobie lub komuś na kim Ci zależy wpaść w oszustwo na Facebooku. Dowiedz się, czego szukać i bądź bezpieczny.
- Phishing na Facebooku
- Oszustwo Ticket Scalper Event
- Niespodziewana nagroda lub oszustwo na loterii
- Fałszywe karty podarunkowe i kupony
- Bad Sellers na rynku Facebook
- Oszustwa romantyczne
- Clickbait używany do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania
- Złota zasada
Phishing na Facebooku
Phishing to czynność polegająca na podszywaniu się pod usługę w celu przekonania celu do rezygnacji z danych logowania. Chociaż phishing na Facebooku ostatecznie nie różni się od jakiegokolwiek innego rodzaju phishingu, jest to istotne, ponieważ niektóre inne oszustwa z tej listy w dużym stopniu opierają się na zainfekowanych kontach.
Większość phishingu ma miejsce za pośrednictwem poczty elektronicznej, gdy oszust wysyła wiadomość z prośbą o zalogowanie się na swoje konto, odzyskanie hasła lub zweryfikowanie szczegółów konta. Po kliknięciu tego linku cel jest przenoszony do witryny internetowej, która wygląda bardzo podobnie do Facebooka, ale w rzeczywistości jest hostowana gdzie indziej. Możesz zauważyć takie oszustwo, patrząc na pasek adresu przeglądarki. Jeśli czyta coś innego niż „facebook.com”, oznacza to, że jesteś oszukiwany.
Facebook również rzadko wysyła powiadomienia z prośbą o weryfikację ich kont. Jeśli nie logowałeś się od lat, Twoje konto na Facebooku nie powinno wymagać od Ciebie żadnych działań w celu utrzymania. Nawet jeśli podejrzewasz, że powiadomienie jest zgodne z prawem, dla bezpieczeństwa nadal powinieneś odwiedzić Facebook.com bezpośrednio, zamiast podążać za linkiem w wiadomości e-mail.
Ponieważ Facebook jest siecią społecznościową, Twoi znajomi wpływają na Twoje zachowanie podczas korzystania z usługi. Jeśli zauważysz, że zaufany przyjaciel lub członek rodziny polubił stronę, udostępnił post lub polecił Ci usługę na platformie, znacznie mniej prawdopodobne jest, że będziesz to kwestionować. Stowarzyszenie z przyjaciółmi staje się milczącą aprobatą.
Dzięki kluczom do Twojego konta na Facebooku oszust ma dostęp do Twojej pełnej listy znajomych. Mogą powiedzieć, do kogo wysyłasz wiadomości i jak często to robisz, a nawet o czym mówisz. Te informacje mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania wysoce ukierunkowanych osobistych oszustw lub do zarzucenia znacznie większej sieci na całą listę znajomych.
Oszustwo Ticket Scalper Event
Oszuści zaczęli używać systemu wydarzeń Facebooka, aby oszukać Cię do zapłacenia ponad kursów za bilety na wydarzenia. Te bardzo drogie bilety mogą nigdy nie istnieć, a jeśli masz pecha i wpadniesz w oszustwo, prawdopodobnie nie będziesz w stanie odzyskać pieniędzy.
Oszust najpierw tworzy stronę wydarzenia dla programu z ograniczoną liczbą biletów i dużym popytem, często z już wyprzedanymi. Wielu takich oszustów utworzy strony „firmowe” związane z wydarzeniami, które zwykle składają się wyłącznie z wydarzeń na Facebooku i podobnych programów.